A A A

Με 87-77 επικράτησε ο Κόροιβος της Κηφισιάς στη σημερινή (13/2) εκτός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.Ο Κόροιβος χρειαζόταν περισσότερο τη νίκη, όπως φάνηκε, γιατί αλλιώς θα έμπαινε σε μεγάλες περιπέτειες. Η Κηφισιά δε μπόρεσε να ακολουθήσει μέχρι το τέλος και το τελικό αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά.

Το παιχνίδι:

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ η Κηφισιά με τον Χογκ να σκοράρει τους πρώτους πόντους του αγώνα(0-3). Ο Κόροιβος στο 4’ μείωσε στον πόντο (6-7) και δύο λεπτά αργότερα πέρασε μπροστά στο σκορ με 10-9. Ο Κασελάκης όμως ισοφάρισε σε 12-12 κι εν συνεχεία ο Γκίκας έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα μας στο σκορ (12-16) στο 8’. Η πρώτη περίοδος έληξε 14-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Ο Μάρσαλ με τρίποντο έκανε το σκορ 16-23 στο 11’ και ο Κασελάκης στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους 8 πόντους(18-26). Η Κηφισιά βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Πόποβιτς και Μάρσαλ που διαμόρφωσαν το 25-32 στα μισά του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι με 5 συνεχόμενους πόντους ψαλίδισαν τη διαφορά στο καλάθι (30-32) στο 16’ αλλά ο Μάρσαλ απάντησε αμέσως (30-34) και με άλλο ένα εύστοχο τρίποντο από τον Κασελάκη οι «Κηφισιώτες» έχτισαν πάλι μια διαφορά 7 πόντων(30-37) τρία λεπτά πριν το ημίχρονο.Ο Κόροιβος έφερε το ματς στον πόντο (36-37) στο 18’ και ισοφάρισε σε 39-39 ένα λεπτό αργότερα. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να είναι ένα πόντο πίσω στο σκορ (42-41).

Οι γηπεδούχοι με 4 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσαν το 46-41 στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου αλλά ο Κασελάκης μείωσε στον πόντο (46-45) στο 23’. Η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 6 πόντους(51-45) αλλά ο Κασελάκης μείωσε σε 51-48 στο 27’. Με 5 συνεχόμενους πόντους από τους Γκίκα και Ελ Αμίν η ομάδα μας έφερε το ματς στο καλάθι (55-53) στο 28’. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Κηφισιά να προηγείται στο σκορ (55-57).

Δυναμικά μπήκε ο Κόροιβος στην τελευταία περίοδο διαμορφώνοντας το 64-57 στο 31’. Η Κηφισιά μείωσε στους 4 πόντους (68-64) δύο λεπτά αργότερα. Ο Χογκ και ο Σμιθ αποβλήθηκαν με 5 φάουλ σε αυτήν την περίοδο. Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων ανέβηκε στους 8 πόντους (76-68) στο 36’. Ο Ελ Αμίν μείωσε σε 79-73 αλλά ο Κόροιβος ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 8 πόντους (81-73)στο 39’. Το ματς έληξε 87-77 υπέρ των γηπεδούχων.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Γιάννης Χατζηνικόλας λόγω ίωσης.

Τα δεκάλεπτα:14-20, 42-41,55-57,87-77

Διαιτητές: Αναστόπουλος – Πουρσανίδης -Καλδίρης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ(Μαρκόπουλος):Ντέιβις 12,Συνετός,Πουλιανίτης 5,Χριστοδούλου 2,Χάρντιγκ,

Χαριτόπουλος 12,Τρότερ4,Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 2, Βασιλόπουλος2, Τσάπιν 22, Χάρις 26.

ΚΗΦΙΣΙΑ(Παπαθεοδώρου):Μάρσαλ 8, Στίγκερς 7, Γκίκας 9, Πόποβιτς 3, Σταμάτης, Κασελάκης 22, Χρυσικόπουλος, Χογκ 3, Σμιθ 3, Ελ Αμίν 15, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 7.