A A A

Τη νίκη με 3-0 σετ ( 27-25, 25-20, 25-22) κατέκτησε η Κηφισιά επί του Παμβοχαϊκού στο Ζηρινείο στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Volley League “Πάμε στοίχημα». Η ομάδα των βορείων προαστίων κατέκτησε την δεύτερη εντός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο σετ με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν μία ανάσα από την κατάκτησή του, αλλά τους γηπεδούχους να δείχνουν ψυχραιμία στα κρίσιμα σημεία και να το κατακτούν τελικά με 27-25.

Στα επόμενα  δύο σετ οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως τον ρυθμός τους και τα κατέκτησαν με 25-20 και 25-22  παίρνοντας τους πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Το παιχνίδι

Στο πρώτο σετ Κηφισιά και Παμβοχαϊκός συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 11-11. Σε εκείνο το σημείο ο Νίκολα Ζιβάνοβιτς με δύο συνεχόμενους πόντους έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 11-13. Επίθεση από τον Πούλκο και μπλοκ από τους Μουρούτη και Νικολάκη έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Με άσσο του Γκράχαμ Μπάου ο Παμβοχαϊκός βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα  και με επίθεση στην ευθεία από τον Ζλάτκο Πούλκο ισοφάρισαν ξανά σε 16-16. Με άσσο του Τζελάτι και πόντο του Ενρίκε Μπατατζίμ ο Παμβοχαϊκος πήρε «αέρα» τριών πόντων 16-19. Με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 19-20, ενώ ισοφάρισαν σε 20-20 μετά από άουτ επίθεση του Πελεκούδα. Ο Ζιβάνοβιτς πίεσε την υποδοχή των γηπεδούχων και ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 21-23 με τους γηπεδούχους να δείχνουν χαρακτήρα και να ισοφαρίζουν σε 23-23 με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ.  Με ένα υπέροχο πλασέ του Δημήτρη Νικολάκη η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ 26-25 και στην επόμενη φάση με πόντο του  Μουρούτη  κατέκτησε το πρώτο σετ με 27-25.

Οι γηπεδούχοι με ανεβασμένη ψυχολογία ξεκίνησαν εντυπωσιακά το δεύτερο σετ και «έχτισαν»  μία διαφορά τεσσάρων πόντων 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Με το σκορ στο 10-8 ο Κώστας Χριστοφιδέλης αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο και στη θέση του μπήκε ο Νικήτας Εφραιμίδης. Με άσσο ο Βαγγέλης Μουρούτη διαμόρφωσε το 18-15 για την Κηφισιά, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +4  (20-16).Με επίθεση στην ευθεία από τον Πέτυ ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 20-18. Η Κηφισιά κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 25-20.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο σετ με την ομάδα των βορείων προαστίων να παίρνει από νωρίς διαφορά τριών πόντων 5-2 και 8-5. Ο Παμβοχαϊκός έκανε αρκετά λάθη στο σερβίς στην προσπάθειά του να πιέσει την υποδοχή της Κηφισιάς. Με πόντο του Νικολάκη μετά από κακή υποδοχή η διαφορά έφτασε στο +5 (10-5) και στη συνέχεια με επίθεση του Πούλκο στο +6 (12-6).

Με αυτή την διαφορά οι γηπεδούχοι πήγαν και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-10). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο σερβίς με τον Μπατατζίμ και μείωσαν σε 16-14 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με επίθεση διαμόρφωσε το 19-16. ΟΙ φιλοξενούμενοι με μπλοκ άουτ του Τζελάτι και άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ ισοφάρισαν σε 20-20. Με άσσο του Μπόγιαν Γιορντάνοφ οι γηπεδούχοι έφτασαν σε διπλό ματς μπολ 24-22. Ο Βούλγαρος διαγώνιος με πόντο έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 25-22.