A A A

Με εντός έδρας νίκη 3-1 σετ ( 25-21, 22-25, 25-21,25-18 ) επί της Παναχαϊκής συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο ΑΟΠ Κηφισιάς. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη είχε περισσότερες λύσεις στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ και ο Κώστας Χριστοφιδέλης ήταν αυτοί που πήραν το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση των γαλανόλευκων. Η Κηφισιά μετά από 14 αγωνιστικές έφτασε τους 25 βαθμούς και παραμένει σε «απόσταση αναπνοής» από την πρώτη τετράδα.

Κηφισιά ξεκίνησε από την αρχή με διαφορά +2 πόντων μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με επίθεση του Χριστοφιδέλη ξέφυγε 18-15 αλλά με μπλοκ του Ρεκ στον Γιορντάνοφ η Παναχαϊκή μείωσε σε 19-18 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιαδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (19-19) με άσσο του Κωστόπουλου.

Μόνο μπλοκ του Νίκου Καρατζά στον Μπαράχας έδωσε «αέρα» δύο πόντων στην Κηφισιά 21-19. Λάθος από τον Ρουμελιώτη και νέο μπλοκ από τον Καρατζά διαμόρφωσαν το 23-19. Τελικά η Κηφισιά με επίθεση του Βαγγέλη Μουρούτη κατέκτησε το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η Παναχαϊκή μπήκε πιο συγκεντρωμένη και προηγήθηκε με 10-8 και από το λάθος του Χριστοφιδέλη σε 12-9.Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά με 13-12. Οι πατρινοί ισοφάρισαν εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Γιορντάνοφ και Νικολάκη πέρασαν μπροστά με 22-19, ενώ με άσσο ο Ρουμελιώτης έκανε το 23-19. Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τους Λάππα και Πούλκο στο παιχνίδι. Οι αλλαγές του απέδωσαν άμεσα καθώς η Κηφισιά πλησίασε στον πόντο 23-22. Η Παναχαϊκή τελικά κατέκτησε το σετ με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε 11-9. Οι γηπεδούχοι «έτρεξαν» και πάλι σερί 3-0 και προηγήθηκαν με 12-11. Ο ΑΟΠΚ προηγήθηκε με 15-12 μετά από άουτ επίθεση του Ρουμελιώτη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 19-15 όμως οι παίκτες της Παναχαϊκής μείωσαν σε 21-19. Τελικά η ομάδα των βορείων προαστίων με μονό μπλοκ του Χριστοφιδέλη πήρε το σετ με 25-21.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι μπήκαν οι παίκτες του Κώστα Αρσενιάδη οι οποίοι στην αρχή του τέταρτου σετ προηγήθηκαν με 8-5. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με την Κηφισιά μπροστά με 16-14. Με εξαιρετικό πλασέ ο ακραίος της Κηφισιάς Κώστας Χρισοφιδέλης έκανε το 19-15 δίνοντας αβαντάζ νίκης στην ομάδα του. Η διαφορά έφτασε και στο +5 (20-15). Τελικά η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18 και το παιχνίδι με 3-1.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Γεροθόδωρος