A A A

Με 97-59 επικράτησε ο Ολυμπιακός της Κηφισιάς στη σημερινή (21/3) εκτός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Η Κηφισιά κοιτάζει πλέον το επόμενο ματς με το Ρέθυμνο στο Ζηρίνειο (26/3)

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός- αρνητικό ρεκόρ για την Κηφισιά που δεν σημείωσε κανέναν πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το παιχνίδι:

Με τρίποντο του Χατζηνικόλα η Κηφισιά προηγήθηκε (0-3) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 3-3 στο 2’ κι εν συνεχεία αύξησε τη διαφορά (9-3). Η ομάδα της Κηφισιάς με τον Κασελάκη μείωσε σε 13-10 στα μισά του δεκαλέπτου. Η πρώτη περίοδος έληξε 28-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 35-23 στο 12’ και ανέβασε τη διαφορά στους 15 πόντους αλλά ο Σμιθ μείωσε στα μισά της περιόδου (39-26). Ο Χρυσικόπουλος έφερε το ματς στους 10 πόντους (41-31). Η Κηφισιά με τον Σμιθ πλησίασε στους 7 πόντους (41-34) αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν (44-34) στο 17’. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 50-38.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν για το 53-38 στο 22’και ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους (60-38) στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα μας δε σκόραρε σε αυτήν την περίοδο ( 71-38).

Η Κηφισιά έκανε το 73-43 με τους Κασελάκη και Χογκ κι εν συνεχεία ο Μάρσαλ διαμόρφωσε το 73-46 στο 32’ αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα.Το ματς τελείωσε 97-59 υπέρ του Ολυμπιακού.

Για την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης λόγω ίωσης.

Τα δεκάλεπτα:28-21, 50-38, 71-38, 97-59

Οι διαιτητές: Μάνος- Σκουτας – Μάλαμας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(ΣΦΑΙΡΟΠΟΥΛΟΣ): Όντομ4, Χάντερ5, Παπαπέτρου20, Σπανούλης13, Στρόμπερι12, Τσαϊρέλης,Μιλιτούνοφ2, Αγραβάνης7, Μάντζαρης8, Ουόρικ6, Χάκετ12, Παπανικολάου8.

ΚΗΦΙΣΙΑ(ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ): Μάρσαλ3, Στίγκερς8, Χατζηνικόλας3, Γκίκας, Πόποβιτς2, Σταμάτης2, Κασελάκης9, Χρυσικόπουλος5, Χογκ15, Σμιθ10, Ελ Αμίν2, Σπυριδωνίδης.