A A A

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο είχε διάρκεια 127 λεπτά, ο Αθλητικός Όμιλος Πετοσφαίρισης Κηφισιάς ηττήθηκε στη Σύρο από τον τοπικό  Φοίνικα με 3-2 σετ (25-22, 22-25, 25-16, 18-25, 15-13). Ο αγώνας έγινε στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Volley League «Πάμε στοίχημα» 2016-17. Η Κηφισιά με τα δύο νικηφόρα σετ κατέκτησε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα και μάλιστα σε μία δύσκολη έδρα.

Το πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακό με τους αδελφούς Εφραιμίδη να μονομαχούν στο σερβίς. Ο Φοίνικας ξεκίνησε με προβάδισμα 7-4 από τα σερβίς του Πάρις, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Παπαγγελόπουλο που με σερί 6-0 από τα 9μ. έδωσε στην Κηφισιά προβάδισμα 10-7.  Ο Πάρις πάλι με το σερβίς έφερε την ισοφάριση (12-12) αλλά ακολούθησε το εντυπωσιακό σερί από τον Νικήτα Εφραιμίδη που έδωσε αέρα +4 στην Κηφισιά (18-14). Η απάντηση από τον Φοίνικα ήρθε από τον Δημήτρη Εφραιμίδη που προσπέρασε 20-19. Ο τέταρτος άσος του Πάρις έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (23-21) και ο Μρντακ με δύο επιθέσεις τέλειωσε το σετ.

Ισοφάριση της Κηφισιάς

Στο 2ο σετ η Κηφισιά είχε προβάδισμα στο σκορ με τον Γιορντάνοφ, ο Φοίνικας πίεζε για την ισοφάριση ενώ στο 21-18 για τους κηφισιώτες  ο Μρντακ έχασε καθοριστική κόντρα επίθεση που έκρινε στο σετ και έτσι έγινε το 1-1.  Στο 3ο σετ το σερβίς του Σούρδι έφερε σερί 6-0 για το 13-5. Ο Φοίνικας έκανε εύκολα το 2-1 σετ, ενώ ο Αρσενιάδης έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει τους βασικούς του.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 3-1 στο 4ο σετ, αλλά με 4 συνεχόμενες επιθέσεις του Γιορντάνοφ, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 4-3 σε 4-7. Όπως στο 1ο σετ, ο Χριστοφιδέλης έκανε δύο απανωτά μονά μπλοκ στο Μρντακ και η διαφορά πήγε στους +5 για την Κηφισιά (10-5). Ετσι ήρθε το 2-2 σετ και το τάι μπρέικ.

To τάι μπρέικ

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-1 και 7-5 με άσσο του Μρντακ.  Με τον Γιορντάνοφ να κερδίσει δύο κόντρα επιθέσεις η Κηφισιά προσπέρασε 8-7.  Ο άσος του Εφραιμίδη ξανάβαλε μπροστά τον Φοίνικα (9-8) και με λάθος επίθεση του… άλλου Εφραιμίδη το σκορ έγινε 10-8. Με μπλοκ του Λάππα που μπήκε στο παιχνίδι στον Μρντακ η Κηφισιά ισοφάρισε και πάλι (10-10).  Το σετ έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 13-12, όπου ο Γιορντάνοφ δεν μπόρεσε να τελειώσε δύσκολη επίθεση (14-12). Ο Βούλγαρος μείωσε σε 14-13, αλλά στην τελευταία φάση ο Μρντακ με τη δεύτερη προσπάθεια τέλειωσε το ματς.

Κώστας Αρσενιάδης: «Η ομάδα δεν είναι ακόμα έτοιμη»

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης μετά το τέλος του αγώνα με τον Φοίνικα Σύρου δήλωσε: «Είναι ξεκάθαρο ότι η ομάδα μου δεν είναι ακόμη έτοιμη. Κρατάω το θετικό από το σημερινό παιχνίδι που είναι ότι καταφέραμε να πάρουμε  ένα βαθμό σε μια δύσκολη έδρα και απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα. Με προβληματίζουν όμως και τα αρνητικά, ιδιαίτερα η υποδοχή μας  καθώς δεχτήκαμε πολλούς άσους».