A A A

Με 76-73 επικράτησε η ΑΕΚ της Κηφισιάς στη σημερινή (21/2) εκτός έδρας αναμέτρηση στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.Η ομάδα μας αγωνίστηκε με πάθος και ενέργεια διεκδικώντας το ματς μέχρι το τέλος. Η Κηφισιά πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι με τον Απόλλωνα το προσεχές Σάββατο.

Το παιχνίδι:

Με 2-1 προηγήθηκε η ΑΕΚ στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης αλλά η ομάδα μας ανέβασε ρυθμούς και με τον Γλυνιαδάκη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (4-5) στο 5’. Με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Ελ Αμίν η Κηφισιά παρέμεινε μπροστά στο σκορ (8-11) στο 7’ κι εν συνεχεία με τον Πόποβιτς ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (12-17) στο 8’. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 12-21 υπέρ της Κηφισιάς.

Η ομάδα μας ανέβηκε τη διαφορά στους 11 πόντους (14-25) στο πρώτο λεπτό της 2ης περιόδου όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν διαμορφώνοντας το σκορ σε 18-25 στο 13’.Η ΑΕΚ ψαλίδισε τη διαφορά στους 4 πόντους (27-31) στο 17’ αλλά με τρίποντο του Σταμάτη η ομάδα μας προηγήθηκε ξανά με 7 πόντους (27-34) ένα λεπτό αργότερα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (36-38) στο 19’. Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την Κηφισιά να είναι μπροστά στο σκορ (36-39).

Με τον Στίγκερς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5 πόντους(36-41) αλλά η ΑΕΚ μείωσε στο καλάθι(39-41) κι εν συνεχεία ισοφάρισε σε 41-41 στο 22’. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 4 πόντους (45-41) στο 23’ και ανέβασαν τη διαφορά στους 11 πόντους(52-41) στα μισά της περιόδου. Το δεκάλεπτο τελείωσε με την ΑΕΚ να είναι μπροστά στο σκορ (63-46).

Η Κηφισιά μείωσε σε 63-50 στο 31’ αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στους 17 πόντους. Η ομάδα μας μείωσε στους 12 πόντους στα μισά του δεκαλέπτου κι εν συνεχεία οι Χογκ και Γκίκας διαμόρφωσαν το 70-62 στο 36’. Η Κηφισιά μπήκε ξανά στο ματς ψαλιδίζοντας στους 6 πόντους τη διαφορά (70-64). Ο Πόποβιτς έφερε το ματς στους 5 πόντους (72-67) αλλά ο Μαυροειδής ανέβασε τη διαφορά στους 7 πόντους υπέρ της ΑΕΚ (74-67) και στη συνέχεια ο Χογκ μείωσε ξανά στους 5 πόντους(74-69). Με τρίποντο του Πόποβιτς η ομάδα μας πλησίασε στο καλάθι(74-72). Το παιχνίδι τελείωσε 76-73 υπέρ των γηπεδούχων.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Ρόσκο Σμιθ λόγω ίωσης.

Τα δεκάλεπτα: 12-21 , 36-39, 63-46, 76-73.

Οι διαιτητές:Φούφης – Παναγιώτου – Γεωργιάδης

ΑΕΚ(Ζντοβτς):Παπαντωνίου3, Σάκοτα10, Χέρστον11, Μιλόσεβιτς6, Γκριν, Μαυροκεφαλίδης 6, Κάρτερ 10, Μπράουν8, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 13, Μωραϊτης, Μαυροειδής 9.

Κηφισιά(Παπαθεοδώρου):Μάρσαλ, Στίγκερς5, Χατζηνικόλας, Γκίκας 5, Πόποβιτς 13, Σταμάτης 9, Κασελάκης 4,Χρυσικόπουλος, Χογκ 19, Ελ Αμίν 11, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 7.