ΕΠΙΣΤΗΜΗ- ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

loading...
loading...
A A A

Μετά από μία πειστική εμφάνιση στο κλειστό γυμναστήριο της Κανήθου, ο ΑΟΠ Κηφισιάς επικράτησε με 0-3 σετ(15-25, 16-25,21-25) του Ηρακλή Χαλκίδας για την πρώτη αγωνιστική του League Cup.

Η  ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και με  «όπλο» της  το καλό σερβίς (άσσοι από Μουρούτη και Πούλκο) και ισχυρό  μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο Μουρούτη και Χριστοφιδέλη προηγήθηκε με 2-8.

Νέο μπλοκ από τους Μουρούτη και Γιορντάνοφ και άουτ επίθεση από τον Κανέλλο έδωσε «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα των βορείων προαστίων (3-11). Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τάπια και άουτ από τον Παπαγγελόπουλο οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-12. Με συνεχόμενες λάθος επιθέσεις από τους  Κανέλλο και Φέρελ και επίθεση από τον Χριστοφιδέλη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα 11 πόντων 7-18, φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 15-25.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα  στο δεύτερο σετ με την Κηφισιά να είναι ανώτερη σε όλους τους τομείς. Με άσσο από τον Πούλκο, επίθεση από τον Γιορντάνοφ και διπλό  μπλοκ από τους Χριστοφιδέλη και Μουρούτη η Κηφισιά προηγήθηκε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 5-8. Η διαφορά πήγε στο +5 (6-11)για τους φιλοξενούμενους μετά από μπλοκ του αρχηγού της Κηφισιάς Δημήτρη Νικολάκη. Με επίθεση ο Γιορντάνοφ διαμόρφωσε το 8-14 για τον ΑΟΠ Κηφισιάς, ενώ  με έξυπνο πλασέ πάνω στο φιλέ ο Δημήτρης Νικολάκης διαμόρφωσε το 13-20. Η Κηφισιά κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 16-25.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ηρακλή Χαλκίδας να προηγείται στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7.  Με επίθεση του Πούλκο και άσσο από τον Νικολάκη η Κηφισιά πέρασε μπροστά με 9-11. Πόντος του Κατσαμπαλή έφερε το σετ στα ίσα 14-14. Πόντος από τον Πούλκο και άουτ επίθεση από τον Τάπια έδωσαν ξανά προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά 14-16., όμως οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με άσσο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 17-16.

Η Κηφισιά με πόντο του Παπαγγελόπουλου πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με 18-19. Στους τελευταίους κρίσιμους πόντους η Κηφισιά πίεσε στο σερβίς και με δύο συνεχόμενους άσσος του Νίκου Παπαγγελόπουλου πήρε το σετ με 21-25 και τη νίκη με 0-3.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 16-25, 21-25) σε 75′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/22 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (4/12 επ), Φέρρελ 1 (1/3 επ), Κλότσκο 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ – 17% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ), Γκόρτσανιουκ 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ – 35% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 79% υπ – 53% άριστες), Κολτσιάκης 3 (3/4 επ, 40% υπ – 0% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος 1 (1/1 επ), Γαλιώτος

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 4 (4/13 επ, 63% υπ – 38% άριστες), Μουρούτης 6 (2/3 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πούλκο 12 (10/15 επ, 2 άσσοι, 71% υπ – 57% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (20/32 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 85% υπ – 54% άριστες), Καρατζάς.